Frūde Gritens. Aviļa dzīsme

Norvēģu rakstnieka un žurnālista Frūdes Gritena (Frode Grytten, 1960) 1999. gadā izdotais romāns «Stropa dziesma» («Aviļa dzīsme», Bikubesong) uzreiz iemantoja norvēģu lasītāju uzmanību un pārliecinoši iekaroja savu vietu starp tā gada norvēģu literatūras bestselleriem.

Romānu veido savstarpēji saistīti stāsti, līdz ar to šo darbu arī varētu dēvēt par romānu novelēs vai «vienas mājas romānu», tāpēc ka tas vēsta par attiecībām starp cilvēkiem, kas visi dzīvo vienā mājā nelielā pilsētiņā Rietumnorvēģijā. Grāmatas tematika ir identitāte un citu cilvēku loma indivīda identitātes izveidē. Romānu raksturo valodas un kompozicionālā muzikalitāte, sastopamas arī tiešas atsauces uz mūziku, kas ir Gritena darbiem raksturīga iezīme.

«Stropa dziesma» saņēmusi prestižo Norvēģu literatūras gada balvu un tika nominēta Ziemeļvalstu ministru padomes balvai literatūrā. Frūde Gritens tiek uzskatīts par vienu no neparastākajiem mūsdienu autoriem, viņš ir vairāku stāstu, romānu un dzejas krājumu autors, arī vairāku norvēģu literatūras balvu ieguvējs. Gritena darbi tulkoti zviedru, dāņu, somu, vācu, nīderlandiešu, franču, angļu, albāņu, horvātu, ķīniešu un leišu valodā.